Pozitívnapok.hu

header-ad
header-ad

Vajas macskás kenyér, a végtelen energia titka


Gondolkodtál már azon, mi lenne ha egy macska hátát bevajaznád és elejtenéd?

Forrás: Youtube

Ha még nem, akkor csak gondolj bele. A vajasmacska-paradoxon elméletben működik, ami persze csak egy vicc, amely a következő állításokból indul ki:

- A macska mindig a talpára esik.
- A vajas kenyér mindig a vajas felére esik.

A paradoxon akkor merül fel, ha valaki elgondolja, mi történhet, ha valaki egy vajas kenyeret a vajas felével felfelé egy macska hátára rögzít, majd magasból ledobja a macskát. A paradoxont John Frazee kingstoni művész küldte be az OMNI magazin paradoxonokról szóló versenyére 1993-ban, és megnyerte vele a versenyt.

Egyes emberek szerint a kísérlet antigravitációs hatást váltana ki. A macska, miközben esik lefelé, lelassít, majd forogni kezd, végül a földtől nem messze lebegve gyors sebességgel forogni kezd, mert a macska talpa és a kenyér vajas fele is igyekszik lent landolni. 2003 júniusában Kimberly Miner díjat nyert Örökmozgó című filmjével, melyet egy gimnazista barátja írása alapján készített. Az írás a macska és vajas kenyér paradoxonát elemezte.

A paradoxon a tudománnyal foglalkozó humoristák képzeletét is megragadta. Az elmélet tesztelése a Jack B. Quick képregépnysorozat egy részének az alapötletét adja. Ebben a címszereplő kísérletet végez, melynek eredménye, hogy a macska a föld felett lebeg, a farka a propeller. A Bunny netes képregény is foglalkozik vele, örökmozgót próbál építeni az ötlet segítségével.

Tudományos magyarázat:

- A valóságban a macskák képesek a levegőben a talpukkal lefelé fordulni, ha fejjel lefelé esnének. A reflex segíti őket, hogy ha megfelelő magasságból (30 cm fölött) esnek le, a talpukra essenek.
- Amikor egy szelet vajas kenyér leesik az asztalról, vagy csak simán kifordul a kezünkből, akkor az a folyamat némiképp egy megdőléssel indul az esés irányába. Az alacsonyabb magasságból adódóan megközelítőleg egy félszeres fordulatra képes a szelet, így az érkezés pillanatában az eredeti pozíciójához képest pont fejjel lefelé fog állni a vajas kenyér. Igaz, arra is van lehetőség, hogy ne a megkent oldalával érjen földet. Ezt pedig úgy érhetjük el, ha a kenyér a megfelelő szögben kezdi meg a zuhanást, kellő magasságból indul és persze valamivel gyorsabban is pörög. Tehát, ha megkérdezik tőletek, hogy hány százalék az esély arra, hogy a vajas kenyér a megkent oldalával érkezik a földre, akkor a válasz: 81%