Pozitívnapok.hu

header-ad
header-ad

Az első csillaghullás 2024-ben


2024 első csillaghullását a Quadrantidák meteorraj fogja okozni. Már december 28-án aktívvá válnak, de csak január 4-re érik majd el a csúcsot.

Forrás: starwalk.space

A Quadrantidák meteorraj onnan kapta a nevét, hogy radiánspontja a Kvadráns csillagképben található. A radiánspont az a pont, ahol a hullócsillagok ioncsatornái látszólag összeérnek, tehát az a pont, ahonnan a hullócsillagok erednek. A Kvadráns csillagkép valójában már nem létezik, de egykor létezett.

A Quadrantidák igen sok hullócsillagot képesek produkálni rövid idő alatt, az ezt mérő szám, a ZHR 120-ig is felmehet (Zenithal Hourly Rate, vagyis zenitponti hullócsillaggyakoriság, azt adja meg, hogy ha tökéletes égről nézve, a radiánsponttal éppen a zenitben figyelnénk meg a meteorrajt, akkor hány hullócsillagot láthatnánk a teljes égboltot lefedő látómezőben).

A Quadrantidák sajnos nagyon gyors lefutásúak, a gyakorisági maximum mindössze néhány órán át tart. A becsült ZHR valahol 60 és 200 között lesz. A maximumot 4:40-re várják, ezelőtt és után másfél órával érdemes megfigyelést végezni. A meteorraj megfigyeléséhez nincs szükség különleges felszerelésre vagy nagy szakértelemre. Sőt valójában csak tiszta égboltra, sok türelemre van szükség.