Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre.
Az egészséges életmód 8 alapelve
A testi-lelki harmónia megteremtéséhez 8 alapelvet szoktak említeni:
Táplálkozás
„Ételed legyen orvosságod, és orvosságod legyen ételed.” Hippokratész
A legközvetlenebb módon a táplálkozással tudjuk befolyásolni testünk egészségi állapotát. A táplálkozás nem élvezeti forrás, hanem célja a test táplálása és ezáltal a test egészségének megőrzése. A táplálkozásnak vannak szabályai, de alapvetően a változatos étrend a az egészséges táplálkozás alapja.
Mozgás
Testünk mozgásra lett tervezve, ha nem mozgunk akkor ellustulunk, izmaink leépülnek. A rendszeres mozgás segít megőrizni egészséges testi-lelki állapotunkat, nagy hatással van a teljesítő képességünkre is.
Víz
„A víz nemcsak tükrözi, hogy milyenek vagyunk – a víz az élet forrása.” Masaru Emoto
A víz az egyik legfontosabb tényező egészségünk megőrzése szempontjából, hiszen testünk 70%-a víz. Fontos a kellő mennyiségű és minőségű víz fogyasztása minden nap!
Napfény
„A szeretet úgy árad, mint a napfény, csöndesen, és állandóan – egyedül a maga csodatevő hevétől.” Hekler Antal
A napfény az élet alapvető mozgatórugója, a D-vitamin termelésben kulcsfontosságú szerepe van, immunerősítő és fertőtlenítő hatású.
Levegő
„Aki uralja a légzését, uralja az életét.” (ókori bölcsesség)
A világot felépítő négy őselem, a Föld, a Tűz, a Víz és a Levegő együtt teszi lehetővé az életet bolygónkon. Élelem nélkül három hétig, víz nélkül 2-3 napig, levegő nélkül pedig mindössze pár percig képes élni az ember. Levegőre van szükségünk az energia előállításához és a bevitt táplálék elégetéséhez is. A jó minőségű levegő jó hatással van a szervezetre.
Helyes ritmus és pihenés
„Mindig váltani az élet ritmusát. Tudatosan és figyelmesen cserélni munkát és pihenést (…)” Márai Sándor
A pihenés a napi ritmus része. Testünk regenerálódásához alvásra, lelkünk regenerálódásához pihenésre, kikapcsolódásra van szükség. Alapvetően fontos, hogy a cselekvést pihenés kövesse, majd a pihenést cselekvést. Találd meg saját ritmusod!
Mértékletesség
A mértékletesség azt jelenti, hogy szervezetünk számára káros ételeket, italokat mellőzzük, a hasznos és építő táplálékot azonban mértékletesen fogyasztjuk. Ez egyfajta önuralom, tudni kell nemet mondani.
Lelki egyensúly
„A lelki béke abból származik, ha megértjük és elfogadjuk, hogy kevesen látják pont olyannak a világot, mint amilyennek mi.” Andrew Matthews
A lelki egyensúly megőrzése elengedhetetlen a testi egészség megőrzéséhez. Lelkünk nem élhet test nélkül, testünk nem élhet lélek nélkül. A lelki egyensúly eléréséhez fontos tudni, hogy minden, ami történik velünk, az a lehető legjobb dolog, ami éppen akkor történhet. Hozd ki minden élethelyzetből a legjobbat, lásd meg mindenben a pozitívat.